Γ' Εθνικη

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» »Unlabelled » o Aρης Θηβας Νικητης στο Ντερμπι Α' ΕΣΚΑΣΕ 64-61 τον Λοκρο Αταλαντης και οδηγει τον Τιτλο στα Plaiy - off

Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος

Ο Άρης Θήβας πήρε τη νίκη στο ντέρμπι χωρίς επιστροφή με τον Λοκρό με 64-61, μείωσε την απόσταση από την κορυφή στον ένα πόντο και εξασφάλισε πως ο τίτλος θα κριθεί στα playoffs, με τις δύο ομάδες να ξεκινάνε πλέον το ράλι του τίτλου, από το 1-1 και με το πλεονέκτημα της έδρας για την ομάδα της Αταλάντης!

Μεγάλο ντέρμπι, με πάθος και από τις δύο ομάδες, με διακυμάνσεις στο σκορ και με τον Άρη να είναι καλύτερος στα κρίσιμα σημεία φτάνοντας στη νίκη με 64-61.

Ο Άρης κατέβηκε στο ντέρμπι με παίκτη προπονητή τον Γιάννη Χαρατσή λόγω της τιμωρίας του Βαγγ. Ματσαγγούρα, ενώ απουσίαζε και ο Ματσαγγούρας, ενώ από τον Λοκρό απουσίαζε ο Γερ. Κοσμετάτος.

Ο Άρης προηγήθηκε στο σκορ με 18-13, έδειξε να ελέγχει το ντέρμπι στο πρώτο 10λεπτο, αλλά η εμπειρία του Λοκρού και δύο αβίαστα λάθη του Άρη, έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα της Αταλάντης όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά και με καλάθι του Αν. Μάτου στην εκπνοή να περάσει μπροστά με 18-22 στο 10′.

Στη β’ περίοδο ο Λοκρός ήταν καλύτερος, ξέφυγε ακόμα και με 10 πόντους (18-28 στο 13′) με κινητήριο μοχλό στην οργάνωση τον Αγγ. Μάτο, αλλά ο Άρης μετέτρεψε το 26-34 του 17′ στο 33-34 του ημιχρόνου, επιστρέφοντας και πάλι στο ντέρμπι!

Στη γ’ περίοδο ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 49-43 και 52-45, με τον Λοκρό να μειώνει με το…καλησπέρα της δ’ περιόδου σε 52-50.

Εκεί, η ομάδα της Αταλάντης δεν εκμεταλλεύτηκε την ”κοιλιά” του Άρη, με τους γηπεδούχους να βγάζουν άμυνες και με πρωταγωνιστή σε εκείνο το σημείο στην επίθεση τον Θωμά να φτάνει στο 58-52 (τρίποντο Θωμά) και 62-54 στο 36′. Ο Λοκρός δεν τα παράτησε, μείωσε σε 62-59 και 62-61 με 2/2 βολές του Άγγ. Μάτου στα 5” για τη λήξη για να ”κλειδώσει” τη νίκη του Άρη με 2/2 βολές ο έμπειρος Χαρατσής γράφοντας το τελικό 64-61, καθώς στην τελευταία επίθεση το τρίποντο του Πάσσα υπό πίεση χρόνου και αντιπάλου, δεν βρήκε το στόχο…

Διαιτητές του ντέρμπι ήταν οι Σκούτας Λ.-Θεοδωρόπουλος (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 33-34, 52-45, 64-61.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χαρατσής): Τσαραμπάρης, Τσοπανέλης 8, Γρυπάρης 2, Παναγιωτίδης 19 (3), Χαρατσής 7 (1), Θωμάς 12 (2), Κικίδης Κ. 1, Κανινής 3 (1), Κικίδης Ν. 2, Πανδής 10, Μπόκος, Παγώνης.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας 1, Ανέστης, Κοσμετάτος Ευαγγ. 5 (1), Ζότο, Βερούσης, Πάσσας 14 (2), Ξηρογιάννης, Μπόλματης 10 (2), Μάτος Αν. 20 (1), Μάτος Αγγ. 11.