Γ' Εθνικη

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» » Νικη Χρυσαφι ο Καδμος Θηβας 66-61 τον Πρωτεα στο Σχηματαρι

Φιλικό: ΑΓΕΧ-Κάδμος 50-71 - KadmosBC.gr

Νικηφόρο ξεκίνημα στη σεζόν με σπουδαίο διπλό για τον Κάδμο Θηβας που πέρασε νικηφόρα από το Σχηματάρι επικρατώντας του Πρωτέα με 61-66, ένα διπλό που μπορεί ακόμα να είναι νωρίς στη σεζόν, αλλά είναι δεδομένο πως θα μετρήσει στη συνέχεια καθώς δύσκολα θα περάσουν ομάδες από την έδρα του Πρωτέα!

Ο Κάδμος Θηβας έφτασε στη νίκη στηριζόμενος κυρίως σε ένα πολύ καλό γ’ 10λεπτο που του έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ και στη συνέχεια να διαχειριστεί το ματς για να φτάσει στο τελικό 61-66.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ με τον Κάδμο οριακά μπροστά στο 10′ με 19-20 και τον Πρωτέα στο ημίχρονο με 34-32.

Η συνέχεια όμως ανήκε στην ομάδα της Θήβας που ανέβασε την απόδοσή της για να ξεφύγει στο σκορ με 42-53 στο 30′. Στη συνέχεια οι παίκτες του Αναστασίου κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (50-60 στο 38′), για να πάρουν τελικά την πρώτη και συνάμα μεγάλη νίκη με 61-66.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλας Γ.-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 34-32, 42-53, 61-66.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Μπαλάφας):  Μπελιάς, Νταλαγιάννης 7, Σολωμονίδης 7, Βαινάς 9 (3), Μπαλάνος, Χατζηστάμου 9, Βλαχάκης, Σύρμας 2, Κικιδης 6, Χαρίσης 16 (1), Σαράπης 3, Λουλακάς 2.

E.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 10 (3) Ηλιόπουλος 3, Σκούμας, Μπόγρης Γ., Μουργέλας 13, Κετέμα Α. 11 (2), Παπαδάκης 8, Ζυγομητρος 6 (1), Τούτουζας, Μπόγρης Λ. 15 (1), Χασάπης , Μπότσης.