SUPER LEAGUE

Γ' Εθνικη

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» »Unlabelled » Nεο Ξεκινημα ο Αρης Θηβας 79-71 τον ΧΒΑ Χαλκιδας στο Ντερμπι Γ' Εθνικης

Στα ”κιτρινόμαυρα” χέρια κατέληξε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος της χρονιάς, με τον Άρη να παίρνει τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στην ΧΒΑ με 79-71, εκμεταλλευόμενος το πολύ καλό του ξεκίνημα!
Οι παίκτες του Ματσαγγούρα που προέρχονταν από 3 συνεχόμενες ήττες με τα βαθμολογικά περιθώρια να έχουν στενέψει επικίνδυνα, έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη ξεφεύγοντας με 16 πόντους στην α’ περίοδο.
Η ΧΒΑ άργησε να ξυπνήσει, μείωσε μέχρι τους 6 αλλά δεν είχε τα χρονικά περιθώρια για κάτι καλύτερο.
Ο Άρης ξεκίνησε ιδανικά το ντέρμπι και με πολύ καλή άμυνα αλλά και λύσεις στην επίθεση βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με σημαντική διαφορά, με το σκορ στο 4′ να είναι στο 16-3, με το 10λεπτο να τελειώνει με 25-9 και με το +16 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά σε αυτό το διάστημα υπέρ των ”κιτρινόμαυρων”!
Στη β’ περίοδο η ΧΒΑ άρχισε να μπαίνει στο πνεύμα του αγώνα, να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να μειώνει στο 17′ σε 39-29, με τον Άρη να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +12 πόντους διαφορά (48-36).
Στη γ’ περίοδο οι ΄δυο ομάδες ”κόλλησαν” επιθετικά με αποτέλεσμα στα πρώτα 4′ να μπει μόλις 1 πόντος (!), με το σκορ στο 24′ να είναι 49-36! Το τρίτο 10λεπτο τελείωσε πάντως με μονοψήφια διαφορά με τον Μπρατσιάκο να γράφει το 59-50.
Η ΧΒΑ πήρε τα πάνω της ψυχολογικά και μπήκε για τα καλά πλέον στον αγώνα με τον Μητσιμπόνα στον αιφνιδιασμό να μειώνει στο 33′ στους 6 πόντους (62-56).
Ο Άρης κατάφερε στο 35′ να πάει στο +8 (66-58) και 69-60 στο 37′  για να πάρει τελικά τη νίκη με 79-71.
Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Σωκράτης Γκιζογιάννης με 21 πόντους και από την ΧΒΑ ο Μπρατσιάκος με 13.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παπαφωτίου-Κούλης Κ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9, 48-36, 59-50, 79-71.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Κόλλιας, Πανταζής 11 (1), Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 18 (3), Παγώνης, Παρδακάς 6, Χαρατσής Ι. 5, Γιώτης, Γκιζογιάννης 21 (2), Ντέντα 5, Τριανταφύλλου 2, Ανέστης 11 (1).
ΧΒΑ (Καλογήρου-Τσουμάνης): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 13 (3), Παπάδης 10, Στεφάνου 6 (1), Κατσούλας 10, Σταθόπουλος Ευστ., Σταθόπουλος Δημ. 5 (1), Μητσιμπόνας 12 (1), Γεωργιάδης 7 (1), Λούκας, Φραγκούλης, Σιδέρης 8.