ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΙΩΤΙΑ

Μαρτίου 2019

Η εικόνα ίσως περιέχει: 5 άτομα, γήπεδο μπάσκετ
Ξεφρενη πορεια για τον Α.Σ Αρης Θηβας που Νικησε στο Κλειστο Θηβας 
τον ΑΟ Δειλινου Ηρακλειου Κρητης με Σκορ 77-47

Την 6η συνεχόμενη νίκη πραγματοποίησε η ομάδα μας με αντίπαλο την ομάδα του ΔΕΙΛΙΝΟΥ.Ο ΑΡΗΣ εδειξε απο νωρίς ποιος ειναι το αφεντικο στο γήπεδο 
και δεν αφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να σκεφτουν την νίκη ως αποτέλεσμα.Μεγάλη εμφάνιση απο τον Γεωργουτσο που σημείωσε 30 πόντους.
Μεγαλο ενθουσιασμό προκάλεσε στο φίλαθλο κοινο η χρησιμοποίηση
 σε κάποια στιγμη του αγώνα 5 Θηβαιων παικτών 
και μάλιστα 3 παίδες οι Τζαβιδας,Ι. Μελετιου και Κ Μελετίου
ο τελευταίος μάλιστα σημείωσε και 3 πόντους με μια προσωπική προσπάθεια
 και μια βολή.
Η Νικη αφιερώθηκε απο τους παίκτες στον συμπαίκτη τους Δημήτρη Τριανταφύλλου που εχει σήμερα τα γενέθλια του.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 30 (3), Τζαβίδας, Ματσαγγούρας 2, Γκόλιας, Μελετίου Κ. 3, Παναγιωτίδης 16 (4), Καλεμντζάκης 9 (2), Μελετίου Ι., Κουμπές 1, Δαχρεντζής 5 (1), Τριανταφύλλου 11, Καδηγιαννόπουλος.
ΔΕΙΛΙΝΟ (Γωνιωτάκης-Χαραλαμπάκης): Μπορμίδης 10 (1), Αντωνογιαννάκης 10, Γαϊτανάκης 2, Γριλλής 2, Εκιντζόγλου, Κυρίτσης 12 (2), Κουτσίδης 4, Στέβοβιτς, Λέφη

Γ' Εθνικη Μπασκετ Ανδρων 2ος Ομιλος
Αποτελεσματα 21ης Αγωνιστικης
Α.Σ Αρης Θηβας - ΑΟ Δειλινο               77-47
Αγια Παρασκευη - Γ.Σ Κορωπιου          75-68
ΟΦΗ - ΕΦΑΟ Ζωγραφου                       65-56
Ικαρος Ν.Σμυρνης - ΚΑΟ Μελισσια        61-76
ΒΑΟΛ Χιου -  Αργοναυτης Ραφηνας       75-76
Καλλιθεα Ροδου - Ερμης Σχηματαριου   76-56
Λοκρος Αταλαντης - ΑΕΕΠ Χαλκιδας    122- 61

Γ' Εθνικη Μπασκετ Ανδρων 2ος Ομιλος 
η Βαθμολογια σε 21 Αγωνες 
1. ΟΦΗ                            39
2. Λοκρος Αταλαντης       38
3. ΚΑΟ Μελισσια              38
4. Αργοναυτης Ραφηνας  37
5. ΕΦΑΟ Ζωγραφου         34
6. Α.Σ Αρης Θηβας           33
7. Γ.Σ Κορωπι                  32
8. Ερμης Σχηματαριου     30
9. Ικαρος Ν.Σμυρνης       30
10. ΒΑΟΛ Χιου                 29
11. Αγια Παρασκευη        29
12. Καλλιθεα Ροδου         27
13. ΑΕΕΠ Χαλκιδας          23
14. ΑΟ Δειλινο                 21

Γ' Εθνικη Μπασκετ Ανδρων 2ος Ομιλος 
22η Αγωνιστικη Κυριακη 7 Απριλιου 
Ερμης Σχηματαριου - Α.Σ Αρης Θηβας
ΕΦΑΟ Ζωγραφου - Αγια Παρασκευη
ΚΑΟ Μελισσια - ΟΦΗ
Αργοναυτης Ραφηνας - Ικαρος Ν.Σμυρνης
ΑΕΕΠ Χαλκιδας - ΒΑΟΛ Χιου
Γ.Σ Κορωπι - Καλλιθεα Ροδου 
ΑΟ Δειλινο - Λοκρος Αταλαντης







Α' Κατηγορια Βοιωτιας 
23η Αγωνιστικη Κυριακη 31 Μαρτιου 
ΑΕ Δηλεσιου - ΑΟ Θηβα                                          1-1 Tελικο
Αρματηλατης - Παρνασσος Αραχωβας                    3-1 Τελικο
Ολυμπιαδα Οινοφυτων - Απολλων Ακραιφνιου       4-0 Tελικο
Κυπαρισσος Αντικυρας - Παναλιαρτος                    1-0 Tελικο
ΑΕ Ορχομενος - ΑΟ Μαυρομματιου                          3-0 Τελικο
ΠΑΟ Κοκκινου - Κεραυνος Αγιου Θωμα                   3-1 Τελικο
ΑΟ Υψηλαντης - Ενωση Ασπρα Σπιτια/Αντικυρα     2-3 Τελικο
ΑΟ Πλαταιες - Κιθαιρων Καπαρελλιου                     0-3 α.α

Α' Κατηγορια Βοιωτιας 
η Βαθμολογια σε 23 Αγωνες 
1. ΠΑΣ Κιθαιρων Καπαρελλιου      62
2. Ολυμπιαδα Οινοφυτων              55
3. Ενωση Ασπρα Σπιτια Αντικυρα  50
4. Παναλιαρτος                             39
5. Κυπαρισσος Αντικυρας              37
6. ΠΑΟ Κοκκινου                           35
7. ΑΕ Ορχομενος                           32
8. Παρνασσος Αραχωβας               31
9. Κεραυνος Αγιου Θωμα               30
10. ΑΟ Υψηλαντης                         29
11. Αρματηλατης                           27
12. ΑΟ Θηβα                                  25
13. ΑΟ Μαυρομματιου                    25
14. Απολλων Ακραιφνιου               19
15. ΑΕ Δηλεσιου                             19
16. ΑΟ Πλαταιων                              1


Α' Κατηγορια Βοιωτιας  
24η Αγωνιστικη Tεταρτη 3 Απριλιου 17.00 μ.μ 
ΑΟ Θηβα - Αρματηλατης 
ΠΑΣ Κιθαιρων Καπαρελλιου - ΑΕ Ορχομενος
ΑΟ Μαυρομματιου - ΑΕ Δηλεσιου
Παρνασσος Αραχωβας - Απολλων Ακραιφνιου
Παναλιαρτος - ΑΟ Υψηλαντης
Κεραυνος Αγιου Θωμα - Κυπαρισσος Αντικυρας
Ενωση Ασπρα Σπιτια/Αντικυρα - ΠΑΣ Οινοφυτων
ΠΑΟ Κοκκινο - ΑΟ Πλαταιων  3-0 α.α

Γ΄Εθνικη 8ος Ομιλος 24η Αγωνιστικη Κυριακη 31 Μαρτιου 
ΑΟ Εικοσιμιας - Μανδραικος                          2-6 Tελικο
Παναργειακος - ΑΟ Κατασταρι                       2-0 Τελικο
ΑΟ Υπατου - Παναρκαδικος                           1-1 Tελικο
Αμβρυσσεας Διστομου - ΑΕ Λερνας                4-0 Tελικο
Ασπροπυργος - Καλαματα                              5-0 Tελικο
ΑΕ Πελλανας - ΑΕ Ερμιονιδας                         0-0 Tελικο
Παμισσος Μεσσηνης - Αστερας Βλαχιωτη       1-2 Tελικο

Γ' Εθνικη 8ος Ομιλος 
η Βαθμολογια σε 24 Αγωνες 
1. Ασπροπυργος                  60  
2. Καλαματα                        59
3. Παναργειακος                 51
4. ΑΟ Κατασταρι                 37
5. ΑΕ Ερμιονιδας                 37
6. Αστερας Βλαχιωτη          37
7. ΑΟ Υπατου                      36
8. ΑΕ Πελλανας                   36
9. Παναρκαδικος                 34
10. Αμβρυσσεας Διστομου   27
11. Μανδραικος                   25
12. ΑΕ Λερνας                     18
13. Παμισσος Μεσσηνης       11
14. ΑΟ Εικοσιμιας                  2

Α' Κατηγορια Βοιωτιας 
23η Αγωνιστικη Κυριακη 31 Μαρτιου 
ΑΕ Δηλεσιου - ΑΟ Θηβα                                          1-1 Tελικο
Αρματηλατης - Παρνασσος Αραχωβας                    3-1 Τελικο
Ολυμπιαδα Οινοφυτων - Απολλων Ακραιφνιου       4-0 Tελικο
Κυπαρισσος Αντικυρας - Παναλιαρτος                    1-0 Tελικο
ΑΕ Ορχομενος - ΑΟ Μαυρομματιου                          3-0 Τελικο
ΠΑΟ Κοκκινου - Κεραυνος Αγιου Θωμα                   3-1 Τελικο
ΑΟ Υψηλαντης - Ενωση Ασπρα Σπιτια/Αντικυρα     2-3 Τελικο
ΑΟ Πλαταιες - Κιθαιρων Καπαρελλιου                     0-3 α.α

Α' Κατηγορια Βοιωτιας 
η Βαθμολογια σε 23 Αγωνες 
1. ΠΑΣ Κιθαιρων Καπαρελλιου      62
2. Ολυμπιαδα Οινοφυτων              55
3. Ενωση Ασπρα Σπιτια Αντικυρα  50
4. Παναλιαρτος                             39
5. Κυπαρισσος Αντικυρας              37
6. ΠΑΟ Κοκκινου                           35
7. ΑΕ Ορχομενος                           32
8. Παρνασσος Αραχωβας               31
9. Κεραυνος Αγιου Θωμα               30
10. ΑΟ Υψηλαντης                         29
11. Αρματηλατης                           27
12. ΑΟ Θηβα                                  25
13. ΑΟ Μαυρομματιου                    25
14. Απολλων Ακραιφνιου               19
15. ΑΕ Δηλεσιου                             19
16. ΑΟ Πλαταιων                              1


οι Αγωνες της 23ης Αγωνιστικης στην Α' Κατηγορια Βοιωτιας
θα Διεξαχθουν Κυριακη 31 Μαρτιου με ωρα Εναρξης 16.30 μ.μ 
Λογω της αλλαγης της ωρας
ο Πρωτοπορος ΠΑΣ Κιθαιρων Καπαρελλιου παιρνει χωρις κοπο αλλους 3 βαθμους 
απο τον ΑΟ Πλαταιων που εχει αποχωρησει απο το πρωταθλημα 
και διατηρει τη διαφορα των 7 βαθμων απο την Ολυμπιαδα Οινοφυτων 
που αγωνιζεται με τον Απολλωνα Ακραιφνιου στα Οινοφυτα
Σημαντικο ενδιαφερον παρουσιαζουν τα παιχνιδια σε Ορχομενο , Αρμα ,
Υψηλαντη , Αγιο Θωμα για την παραμονη στην Α' Βοιωτιας

Α' Κατηγορια Βοιωτιας 
23η Αγωνιστικη Κυριακη 31 Μαρτιου 
Γηπεδο Αγιου Θωμα 16.30 μ.μ   ΑΕ Δηλεσιου - ΑΟ Θηβα
Γηπεδο Αρματος       16.30 μ.μ  Αρματηλατης - Παρνασσος Αραχωβας
Γηπεδο Οινοφυτων   16.30 μ.μ  Ολυμπιαδα Οινοφυτων - Απολλων Ακραιφνιου
Γηπεδο Αντικυρας     16.30 μ.μ  Κυπαρισσος Αντικυρας - Παναλιαρτος
Γηπεδο Ορχομενου    16.30 μ.μ  ΑΕ Ορχομενος - ΑΟ Μαυρομματιου
Γηπεδο Κοκκινου       16.30 μ.μ  ΠΑΟ Κοκκινου - Κεραυνος Αγιου Θωμα
Γηπεδο Υψηλαντη      16.30 μ.μ  ΑΟ Υψηλαντης - Ενωση Ασπρα Σπιτια/Αντικυρα
                                                   ΑΟ Πλαταιες - Κιθαιρων Καπαρελλιου         0-3 α.α

Α' Κατηγορια Βοιωτιας 
η Βαθμολογια σε 22 Αγωνες 
1. ΠΑΣ Κιθαιρων Καπαρελλιου      59
2. Ολυμπιαδα Οινοφυτων              52
3. Ενωση Ασπρα Σπιτια Αντικυρα  47
4. Παναλιαρτος                             39
7. Κυπαρισσος Αντικυρας              34
5. ΠΑΟ Κοκκινου                           32
6. Παρνασσος Αραχωβας               31
9. Κεραυνος Αγιου Θωμα               30
8. ΑΕ Ορχομενος                            29
10. ΑΟ Υψηλαντης                         29
11. ΑΟ Μαυρομματιου                    25
12. Αρματηλατης                           24
13. ΑΟ Θηβα                                  24
14. Απολλων Ακραιφνιου               19
15. ΑΕ Δηλεσιου                             18
16. ΑΟ Πλαταιων                              1

*** οι ομαδες απο την 12η εως την 15η θεση συμφωνα με την προκυρηξη 
     θα μπουν στην διαδικασια των Plaiy - out για την παραμονη τους στην Κατηγορια


Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, περιλαμβάνεται η Maria Printziou, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται και κείμενοΓιορτη Ποδοσφαιρου με χορταστικο θεαμα και πολλα Γκολ προσεφεραν οι Παλαιμαχοι της ACROPOLIS F.C ATHENS και του ΠΕΛΟΠΙΔΑ ΘΗΒΑΣ στο Γηπεδο Ορυζομυλων Αιγαλεω Νικητρια η ομαδα της Θηβας με Σκορ 4-3 ο Οικοδεσποτης και Προεδρος της ACROPOLIS F.C ATHENS Παπαντωνοπουλος Μαρινος με τις υπεροχες κυριες που απαρτιζουν το Διοικητικο Συμβουλιο Μαρια Πριτζιου , Ουρανια Αθανασοπουλου , Κατερινα Χρυσαφιδη , Νανα Γιανναδοπουλου , Μαρια Δημητριαδη πριν την Εναρξη του Αγωνα καλωσορισαν τις Αγωνιζομενες ομαδες και τιμησαν για την Αθλητικη Προσφορα τους τον Βετερανο Διαιτητη Α' Εθνικης Λουκα Ζαχαρη τον Βετερανο του Παναθηναικου και του Αcropolis f.c  Νικο Κιτσο τους Βετερανους  του Πελοπιδα Θηβας  και τον Ρεπορτερ του ΘΗΒΑ SPORT NEWS  Σιλα Παυλου



Eξαιρετικο θεαμα και πολλα Γκολ προσεφερε ο Αγωνας της ACROPOLIS F.C ATHENS και του ΠΕΛΟΠΙΔΑ ΘΗΒΑΣ στο Γηπεδο Ορυζομυλων Αιγαλεω με Νικητρια την ομαδα της Θηβας με σκορ 4-3
ο Οικοδεσποτης και Προεδρος της ACROPOLIS F.C ATHENS
Παπαντωνοπουλος Μαρινος με τις πανεμορφες κυριες του Διοικητικου Συμβουλιου 
Μαρια Πριτζιου , Ουρανια Αθανασοπουλου , Κατερινα Χρυσαφιδου , Νανα Γιανναδοπουλου , Μαρια Δημητριαδη 
πριν την Εναρξη του Αγωνα 
Καλωσορισαν τις Αγωνιζομενες ομαδες και τιμησαν για την Αθλητικη Προσφορα τους

τον Βετερανο Διαιτητη Α' Εθνικης Λουκα Ζαχαρη
τον Βετερανο του Παναθηναικου και του Αcropolis f.c  Νικο Κιτσο
τους Βετερανους  του Πελοπιδα Θηβας  
τον βετερανο Στελιο Σωτηροπουλο
και τον Ρεπορτερ του ΘΗΒΑ SPORT NEWS  Σιλα Παυλου

οι Εξαιρετικες Διοργανωσεις της Acropolis f.c 
που εχουν σκοπο τον Αθλητισμο και την Φιλανθρωπια
Συνεχιζονται 
την Τεταρτη 3 Απριλιου στο Γηπεδο Ορυζομυλων Αιγαλεω 
θα υποδεχθουν τον Ισθμιακο Κορινθου 




η Κορυφαια Ελληνικη ομαδα Παλαιμαχων Acropolis f.c Athens με Αριστη Οργανωση Εκλεκτο Επιτελειο και Κορυφαιο Οργανωτη τον Ακουραστο Προεδρο της Μαρινο Παπαντωνοπουλο Διοργανωσε στο Γηπεδο Ορυζομυλων Αιγαλεω ενα Εξαιρετικο Αγωνα Παλαιμαχων με τον Πελοπιδα Θηβας που αφησε Αριστες Εντυπωσεις με πλουσιο θεαμα και πολλα Γκολ                        Τιμηθηκαν για την Προσφορα τους στον Αθλητισμο ο Βετερανος Διαιτητης Λουκας Ζαχαρης  ο Βετερανος του Παναθηναικου και της Acropolis f.c Νικος Κιτσος  οι Παλαιμαχοι του Πελοπιδα Θηβας  ο Ρεπορτερ του Θηβα Sport News Σιλας Παυλου  τον Εξαιρετικο Προεδρο Μαρινο Παπαντωνοπουλο πλαισιωνουν στο Διοικητικο Συμβουλιο οι Πανεμορφες κυριες Μαρια Πριτζιου , Ουρανια Αθανασοπουλου , Κατερινα Χρυσαφιδου , Νανα Γιανναδοπουλου , Κατερινα Χρυσαφιδου
Επομενο παιχνιδι για την Acropolis f.c που εκτος την αγωνιστικη δραση την Τεταρτη 3 Απριλιου στο Γηπεδο 

Η εικόνα ίσως περιέχει: υπαίθριες δραστηριότητες
Γ' Εθνικη 8ος Ομιλος  24η Αγωνιστικη Κυριακη 31 Μαρτιου                                 Τρεις Αγωνιστικες απεμειναν για τη ληξη του Πρωταθληματος       για τους Εκπροσωπους της Βοιωτιας και ενω ο Νεοφωτιστος και Πρωταρης ΑΟ Υπατου στη Γ' Εθνικη πετυχε το στοχο της παραμονης με το καλημερα την Κυριακη υποδεχεται στο Σταδιο Σχηματαριου τον Παναρκαδικο στις 16.00 μ.μ                                                            ο Αμβρυσσεας Διστομου εχει ακομα μια Ευκαιρια για την παραμονη στην Κατηγορια εαν κερδισει και τους τρεις εναπομειναντες αγωνες με ΑΕ Λερνας και ΑΟ Εικοσιμιας εντος Αστερα Βλαχιωτη εκτος  και παραλληλα ηττηθει ο Παναρκαδικος απο Υπατο , Ασπροπυργο και Καλαματα

το Μεγαλο Παιχνιδι της 24ης Αγωνιστικης 
Διεξαγεται στον Ασπροπυργο αναμεσα στην τοπικη ομαδα και την Καλαματα ενα παιχνιδι που αναμενεται να παρακολουθησει πολυς κοσμος απο τις δυο ομαδες και ισως κρινει και τον τιτλο στον 8ο Ομιλο


Γ΄Εθνικη 8ος Ομιλος 24η Αγωνιστικη Κυριακη 31 Μαρτιου 
Γηπεδο Κεφαλλονιας  13.00 μ.μ  ΑΟ Εικοσιμιας - Μανδραικος
Γηπεδο Αργους           13.30 μ.μ  Παναργειακος - ΑΟ Κατασταρι
Γηπεδο Υπατου           16.00 μ.μ  ΑΟ Υπατου - Παναρκαδικος
Γηπεδο Διστομου         16.00 μ.μ Αμβρυσσεας Διστομου - ΑΕ Λερνας
Γηπεδο Ασπροπυργου 16.00 μ.μ  Ασπροπυργος - Καλαματα
Γηπεδο Σπαρτης          16.00 μ.μ  ΑΕ Πελλανας - ΑΕ Ερμιονιδας
Γηπεδο Μεσσηνης        16.00 μ.μ Παμισσος Μεσσηνης - Αστερας Βλαχιωτη

Γ' Εθνικη 8ος Ομιλος 
η Βαθμολογια σε 23 Αγωνες 
1. Καλαματα                        59
2. Ασπροπυργος                  57
3. Παναργειακος                 48
4. ΑΟ Κατασταρι                 37
5. ΑΕ Ερμιονιδας                 36
6. ΑΟ Υπατου                      35
7. ΑΕ Πελλανας                   35
8. Αστερας Βλαχιωτη          34
9. Παναρκαδικος                 33
10. Αμβρυσσεας Διστομου   24
11. Μανδραικος                   22
12. ΑΕ Λερνας                     18
13. Παμισσος Μεσσηνης       11
14. ΑΟ Εικοσιμιας                  2



Αποτέλεσμα εικόνας για σταδιο λιβαδειας
Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία, καθώς νίκησε στη Λειβαδιά τον τοπικό Λεβαδειακό με 2-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 26ης αγωνιστικής της Super League.
Η νίκη αυτή των Ηπειρωτών αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς πως από το 50ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κάργα. Τα γκολ της αναμέτρησης, το αποτέλεσμα της οποίας φέρνει τους γηπεδούχους πιο κοντά στον υποβιβασμό, σημείωσαν οι Νικολιάς (77′) και Μάνος (90’+).
Ο ΠΑΣ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και πίεσε για να φθάσει στο γκολ. Η πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 15ο λεπτό. Τότε ο Αθανασιάδης έκλεψε την μπάλα και μπήκε μέσα στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Μπάγιτς αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα και έχασε την τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του!
Η ομάδα των Ιωαννίνων συνέχισε να πιέζει και στο 42′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπάγιτς έδιωξε στην έξοδό του πάνω στον Ζησόπουλο, ο Κάστρο έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά λίγο πριν περάσει την γραμμή η μπάλα, ο Παντελιάδης έδιωξε με προβολή, σώζοντας την ομάδα του.
Στο 44′ ο Λεβαδειακός σκόραρε, αλλά ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε επιθετικό φάουλ του Μαρκόφσκι στον Νικολιά, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, που υποστήριξαν πως δεν υπήρξε παράβαση και το γκολ έπρεπε να μετρήσει.
Στην επανάληψη το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΣ, καθώς στο 50′ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κάργα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαρκόφσκι. Παρά, όμως, την αποβολή η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, αλλά το σουτ του Σεργκελασβίλι βρήκε το δοκάρι του Μπάγιτς.
Ο Λεβαδειακός «απάντησε» στις ευκαιρίες, στο 64ο λεπτό, όταν ο Νανγκίς έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισμα στην περιοχή, με τον αμαρκάριστο Ζησόπουλο να κάνει τραγικό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι και να χάνει απίθανη ευκαιρία.
Η ομάδα των Ιωαννίνων, όμως, ήταν αυτή που τελικά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 77′ ο Αντιλέχου προσπάθησε άτσαλα να επιστρέψει την μπάλα στον Μπαγίς, παρενέβη ο Νικολιάς, έκλεψε την μπάλα και με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Μάλιστα στο 80′ ο Νικολιάς βρέθηκε ξανά σε πλεονεκτική θέση, αλλά το πλασέ του αυτή τη φορά πέρασε λίγο άουτ. Ο ΠΑΣ ολοκλήρωσε το ματς με ένα ακόμη γκολ, καθώς ο Μάνος στις καθυστερήσεις με εκπληκτικό ανάποδο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.
Οι συνθέσεις:
Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Ρεκγιασβίλι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος (76′ Σαβαντογκό), Μητρόπουλος (82′ Καραχάλιος), Στανόγεβιτς (61′ Μέλεγκ), Νανγκίς, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Νεόφυτος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κάργας, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Κάστρο, Πάντελιτς, Νικολιάς (90′ Γιάκος), Παμλίδης (80′ Αποστολόπουλος), Αθανασιάδης (87′ Μάνος).

πηγη ... Ελευθερος Τυπος 

Αποτέλεσμα εικόνας για το αλατι της γης στη θηβα
Κυριακή 31 Μαρτίου 2019 στην ΕΡΤ1, 13:00-15:00
«Η Θήβα έχει όμορφες!...» (ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)
Αφιέρωμα στη μουσική παράδοση της Θήβας
Το «Αλάτι της Γης» ταξιδεύει στη Θήβα κι ανακαλύπτει μια μουσική και χορευτική παράδοση πλούσια και πολύμορφη (ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ).
Στην πόλη μπερδεύονται γλυκά το χθες και το σήμερα. Τα αρχαία ερείπια είναι διάσπαρτα: από το μυκηναϊκό τείχος των Προιτιδών ανάμεσα στις πολυκατοικίες μέχρι τις «πύλες της Ηλέκτρας» δίπλα στην αφετηρία των λεωφορείων του ΚΤΕΛ! Ενώ η κρήνη του Οιδίποδα βρίσκεται απέναντι από ένα σουπερ μάρκετ!.. Οι δρόμοι αναγράφουν τα αρχαία λαμπρά ονόματα (Επαμεινώνδα, Αντιγόνης, Ιοκάστης, Πινδάρου κ.ά.) που φέρουν ακόμη πολλοί από τους κατοίκους αλλά και δραστήριοι αθλητικοί και πολιτιστικοί σύλλογοι. Η εκκλησία της Μεγάλης Παναγιάς είναι γεμάτη από εντοιχισμένα αρχαία μέλη, ενώ το ιερό του Ευαγγελιστή Λουκά χτίστηκε απέναντι από τον Ισμήνειο λόφο όπου βρισκόταν το ιερό του Απόλλωνα...
Η βόλτα μας καταλήγει στο μικρό πάρκο του Πούρου, που εποπτεύει της πόλης, όπου βρισκόταν στην αρχαιότητα το μαντείο του Τειρεσία. Εδώ συναντάμε τις ομάδες που έχουν παραλάβει στη σκυτάλη και συνεχίζουν τη λαϊκή παράδοση του τόπου.
Στη Θήβα οι ντόπιοι Ρουμελιώτες συνυπάρχουν με τους Μικρασιάτες πρόσφυγες που ρίζωσαν εδώ μετά το ’22, αλλά και με τους Σαρακατσάνους και τους Βλάχους. Κάθε ομάδα με τα δικά της τραγούδια, χορούς, μουσικά όργανα, συνήθειες και γαστρονομία. Τα μοιράζονται μαζί μας σ’ ένα δυναμικό λαϊκό γλέντι! Ξεκινώντας με τον ήχο της πίπιζας, για να υπενθυμίσουμε ότι στην αρχαιότητα οι αυλητές της Θήβας ήταν ονομαστοί σε όλη την Ελλάδα. Κάτι που οφειλόταν και στα ιδιαίτερα καλάμια της λίμνης Κωπαΐδας που έδιναν τους καλύτερους αυλούς για την αυλητική σχολή της περιοχής.
Συμμετέχουν το Λύκειο των Ελληνίδων Θήβας, ο Σύλλογος Σαρακατσαναίων Θήβας "Τα Κονάκια", η Ένωση Μικρασιατών Θήβας και ο Παραδοσιακός Σύλλογο Βλάχικου Γάμου Θήβας.

Τραγουδούν οι: Ελένη Λαζάρου, Σωτήρης Παπαναστασίου, Βαγγέλης Τζουμανέκας, Γιώργος Χατζής, Γιώργος Χατζηχρόνογλου Σταμάτης Μπρίκας και Σαπφώ Μακρή.
Παίζουν οι μουσικοί: Νίκος Σοφός: πίπιζα, Ζωγράφος Μπεθάνης: νταούλι. Γιώργος Κυριάκου: κλαρίνο, Θανάσης Μαργέτης: βιολί, Άγγελος Κυριάκος: λαούτο, Κώστας Γιουλτούρης: κρουστά. Νίκος Τζουκόπουλος: κλαρίνο, Γρηγόρης Μπάκος: βιολί, Γιάννης Κοττάς: λαούτο, Γιώργος Λιγκώνης: κρουστά. τραγούδι, Βαγγέλης Τζουμανέκας: κανονάκι, Jaime Smith: βιολί, Χάρης Παπανικολάου: ούτι. Νίκος Μαργώνης: ακορντεόν, Ρούλα Γκιώκα: ακορντεόν.
Έρευνα - παρουσίαση: Λάμπρος Λιάβας
Σκηνοθεσία: Νικόλας Δημητρόπουλος
Εκτελεστής παραγωγό

MKRdezign

Φόρμα επικοινωνίας

Όνομα

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο *

Μήνυμα *

Από το Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget