Γ' Εθνικη

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» »Unlabelled » ΣΑΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΛΙΑ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟΥ ΡΙΟ !!!

Μετά το χρυσό στην σφαίρα, ασημένιο στην κορίνα ο Σάκης Κωνσταντινίδης
Ένα ακόμη μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο Ρίο και δεύτερο για τον Σάκη Κωνσταντινίδη, ο οποίος βρέθηκε και πάλι στο βάθρο των νικητών χάνοντας το χρυσό για μόλις 22 εκατοστά...

Η καλύτερη βολή του Έλληνα πρωταθλητή ήταν 33 μέτρα 69 εκατοστά με τον Πολωνό Σόκαλ στην έκτη και τελευταία προσπάθεια να στέλνει την κορίνα στα 33 μέτρα 91 εκατοστά και να του «κλέβει» το χρυσό. Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά ο παγκόσμιος ρέκορντμαν επι βραζιλιάνικου εδάφους, αφού στην πρεμιέρα των 15ων Παροαλυμπιακών Αγώνων ο Κωνσταντινίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία F32 της σφαίρας.

Αυτό ήταν το 9ο συνολικά ελληνικό μετάλλιο στην Βραζιλία και έπεται συνέχεια. Οι βολές του Κωνσταντινίδη ήταν 31.30, 31.66, 33.69, 32.82, 32.67 και 32.87 μέτρα.
Αποτέλεσμα εικόνας για η παραολυμπιακη ομαδα στο ριο

Ο Νίκος Γονιός με 27.26μ. στην τελευταία βολή κατέλαβε την 5η θέση στον ίδιο τελικό, ενώ ο Δημήτρης Ζησίδης, τρίτος στην σφαιροβολία πριν από λίγες ημέρες, έμεινε στην 6η θέση με καλύτερη βολή 22.24μ. Οι έγκυρες βολές του Γονιού ήταν 24.69, 26.57, 24.03, 26.53 και 27.26 μέτρα, ενώ του Ζησίδη μετρήθηκαν 21.21, 19.13 και 22.24μ.